Odporúčané očkovania

Babyclinic:  odporúčané očkovanieproti ochoreniam ako je chrípka, rotavírusové hnačkové ochorenie, ovčie kiahne, žltačka typu A, kliešťová meningoencefalitída, ľudský papilomavírus a s ním spojený karcinóm krčka maternice, meningokoková inf. atď.

Chrípka

Očkovanie proti chrípke sa odporúča už pre deti od 6 mesiacov pričom vo veku 6 – 36 mesiacov dostávajú polovičnú dávku vakcíny. Deti a seniori sú najohrozenejšou skupinou populácie v prípade chrípky. Keďže vírusy chrípky sú veľmi premenlivé, očkuje sa každoročne proti aktuálnym kmeňom na chrípkovú sezónu. Očkovanie sa začína na jeseň, pred nástupom chrípkovej sezóny. Ochrana vzniká v priebehu dvoch týždňov. Očkovanie nechráni pred nešpecifickými akútnymi respiračnými ochoreniami (prechladnutie, nádcha), ale len proti pravej chrípke.

Rotavírus

Rotavírusová gastroenteritída je vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje veľmi odolný vírus. Charakteristickými príznakmi sú vodnaté hnačky, vracanie, bolesti alebo kŕče v bruchu, teplota. Ochorenie je sprevádzané pomerne výrazným nechutenstvom, plynatosťou, staršie deti sa sťažujú na bolesť bruška. Celé ochorenie trvá spravidla 5-8 dní. Počet ochorení narastá s prvými mesiacmi dieťaťa a najvyšší výskyt je medzi prvým a druhým rokom života. Do 5.roku života infekciu prekoná 95% detí. Najvážnejšou komplikáciou býva dehydratácia z nadmernej straty tekutín a minerálov. Rotavírusy sú vysoko nákazlivé a šíria sa fekálno-orálnym prenosom, pri prenose vírusu z infikovanej stolice na ruky a potom do úst. Sú vysoko odolné voči väčšine čistiacich prostriedkov a preto sa deti môžu infikovať aj z prebaľovacích stolov, z hračiek, kontaminovaných predmetov a povrchov. Najlepšia prevencia rotavírusovej infekcie je očkovanie. V súčasnosti existuje možnosť aktívnej imunizácie perorálnou vakcínou. Očkovanie sa musí uskutočniť do 6 mesiacov veku dieťaťa, pretože práve u najmladších detí je vyššie riziko závažného priebehu ochorenia. Podáva sa ústami a dáva vysokú ochranu proti výskytu alebo závažnému priebehu gastroenteritídy.

Ovčie kiahne

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje herpetický vírus varicella zoster. Choroba sa prenáša vzduchom až na vzdialenosť asi 10 metrov alebo priamym dotykom s pľuzgierikmi chorého. Inkubačná doba je 14-21 dní. Najčastejšie ochorejú deti medzi prvým a piatym rokom života. Nakazené dieťa je infekčné už dva dni pred prvým výsypom a infekčnosť sa končí po zaschnutí posledných pľuzgierikov. Začiatok ochorenia môže vyzerať ako prechladnutie. Dieťa je unavené, malátne, môže mať soplíky, zvýšenú teplotu. Tieto príznaky však u mnohých chýbajú. Pacient sa vysype vyrážkami po celom trupe, na tvári a vo vlasovej časti hlavy a zároveň sa dostaví teplota (nie vždy). Vyrážky sú najprv ako červené fliačiky vo veľkosti šošovice. Potom sa fliačiky menia na tvrdé pupence, potom na vodnaté pľuzgieriky so zakaleným obsahom, ktoré nakoniec praskajú a vytvorí sa na nich chrastička. Výsyp sa objavuje vo viacerých vlnách. Teplotu nad 38 stupňov znižujeme antipyretikami- liekmi na zníženie teploty vhodnými pre deti. Proti svrbeniu sa používajú bežne dostupné antihistaminiká. Vyrážky nepotierajte žiadnymi masťami, ani tekutým púdrom! Vhodnejšie je ich jemne potrieť Tanno Hermalom alebo dezinfikovať alkoholovým roztokom. Krátke sprchovanie teplou vodou je možné, alebo kúpeľ v hypermangáne. Pri bezproblémovom priebehu ochorenia sa chrastičky zahoja v priebehu dvoch až troch týždňov. Vážnejšie stavy s komplikáciami sa môžu objaviť u detí do jedného roka u dospelých a ľudí zo zníženou imunitou, kde sa môže vyskytnúť zápal mozgu, zápal pľúc, postihnutie obličiek, neurologické poruchy, postihnuté môžu byť aj iné orgány. Očkovanie proti ovčím kiahňam je dobrovoľné. Dostupné sú dve vakcíny, plne hradené pacientom. Dieťa môžete zaočkovať v 15. až 18. mesiaci spolu s vakcínou proti mumpsu, rubeole a osýpkam. Druhá možnosť je očkovať samostatne vakcínou len proti ovčím kiahňam, tá je vhodná aj pre dospelých. Aj napriek vakcinácii výnimočne môže dieťa ovčie kiahne dostať, ale ochorenie máva oveľa miernejšiu podobu.

Ak máte podozrenie, že Vaše dieťa má ovčie kiahne, dohodnite si návštevu v ambulancii telefonicky, znížite tak pravdepodobnosť nakazenia detí, napríklad oslabených po infekcii.

Žltačka A

Žltačka typu A sa ľahko prenáša v detských kolektívoch, kde vyvoláva lokálne epidémie. Často môže mať v tomto veku bezpríznakový priebeh, alebo priebeh s príznakmi podobnými chrípke. Najvhodnejší čas očkovania je pred nástupom do predškolského zariadenia. Očkovanie má zmysel aj pred cestou do zahraničia..Proti hepatitíde typu B sú už dnes deti očkované v povinnej schéme. Hepatitída typu A sa očkuje v dvoch dávkach, druhá s odstupom 6 až 12 mesiacov po prvej.

Kliešťová meningoencefalitída

Ochorenie vyvoláva vírus kliešťovej encefalitídy. V typickej forme prebieha akútne a je sprevádzané horúčkou a zápalovým postihnutím mozgu, miechy alebo ich obalov . Časť infekcií prebieha mierne, bez výraznejších klinických príznakov. Rezervoárom vírusu kliešťovej encefalitídy sú najčastejšie zvieratá žijúce vo voľnej prírode .V prenose ochorenia sa však môžu uplatniť aj domáce zvieratá (kozy, ovce a hovädzí dobytok). Prenášačom vírusu je kliešť z rodu Ixodes ricinus vo všetkých vývojových formách, nakaziť sa však možno aj priamo, konzumáciou tepelne neupraveného mlieka infikovaných domácich zvierat. Výskyt kliešťovej encefalitídy má typickú prírodnú ohniskovosť a sezónnosť, s maximom prípadov v letných mesiacoch. Inkubačný čas ochorenia je 7 – 14 dní (môže sa pohybovať v rozmedzí od 2 do 28 dní).

Kliešťová encefalitída má v typickej forme dvojfázový priebeh. Prvé štádium infekcie  charakterizuje horúčka sprevádzaná nešpecifickými príznakmi – únavnosťou, bolesťami hlavy, svalov a kĺbov. Môže sa pridružiť i zápalové postihnutie dýchacích ciest a ťažkosti zo strany tráviaceho traktu – bolesti brucha, nevoľnosť a vracanie. Klinické príznaky prvého štádia po 1 až 8 dňoch ustupujú. Nasleduje 1 až 20-dňové kľudové obdobie, v ktorom ustúpi teplota i klinické ťažkosti. Asi u tretiny nakazených sa rozvinie druhé štádium infekcie sprevádzané prudkým vzostupom telesnej teploty a prejavmi zo strany zápalového postihnutia centrálneho nervového systému. Účinná liečba tohto závažného stavu neexistuje, ovplyvniť možno len prítomné príznaky. Ochorenie zanecháva trvalé neuropsychické následky u 10 – 20% pacientov. V 0,5 – 2% sa môže skončiť smrteľne.

Ani včasné a šetrné odstránenie infikovaného kliešťa pinzetou však prenosu kliešťovej encefalitídy nemusí zabrániť – zdrojom vírusu sú sliny kliešťa, k infekcii preto dochádza skoro po jeho prisatí. Ochorenie sa tak zásadne odlišuje od ďalšej z infekcií prenášanej kliešťami, Lymskej boreliózy, pri ktorej je zdrojom borélií žalúdočný obsah kliešťa – riziko nákazy v tomto prípade výrazne znižuje jeho šetrné odstránenie pinzetou, do 12 hodín od prisatia.

Deti i dospelí pohybujúci sa v miestach so zvýšeným výskytom infikovaných kliešťov by preto s očkovaním proti kliešťovej encefalitíde nemali váhať – ide o najefektívnejšiu prevenciu tejto závažnej infekcie.

Meningogok

Zápal mozgových blán sa objavuje občas aj v našich končinách. Medzi najohrozenejšie skupiny detí patria najmenšie deti a dospievajúci. Pre deti sú určené dva druhy vakcín s rôznymi schémami očkovania.

HPV

Ľudské papilomavírusy (HPV) sú veľmi rozšírené a počas života sa s HPV infekciou stretne až 80% žien. Najčastejšími a najzákernejšími z viac ako 100 typov HPV je HPV 16 a 18, ktoré sú príčinou 70% prípadov rakoviny krčka maternice. K prenosu dochádza pohlavným stykom alebo aj kontaktom kože v oblasti pohlavných orgánov. S väčšinou HPV infekcií sa dokáže zdravý organizmus prirodzene vysporiadať. Samotná infekcia rakovinotvornými typmi HPV zvyčajne prebieha bez príznakov aj niekoľko rokov. Viaceré štúdie ukázali vyššiu tvorbu protilátok u 10-14 ročných dievčat, so zvyšujúcim vekom sa tvorba protilátok znižuje. Cieľom očkovania je vytvorenie vysokých hladín protilátok v krvi, ktoré korelujú s hladinou protilátok v hliene na sliznici krčka maternice. Najvhodnejší čas na očkovanie je medzi 10-14 rokom dievčat, je to čas, kedy sa pravdepodobne ešte nestretli s infekciou, pravdepodobne ešte nemali pohlavný styk. Očkovanie sa všeobecne odporúča pre dievčatá a ženy od 10-25 rokov. Najvhodnejšie je však v čase dospievania.

Viac informácií ohľadom očkovania Vám poskytne lekár.